Logo
Shanset aktuale të tenisit dhe shanset e menjëhershme për të fituar

Shanset aktuale të tenisit dhe shanset e menjëhershme për të fituar

Tenisi: Historia, rregullat e lojës dhe popullariteti

Tenisin Tarihi

Tenisi është një sport që e ka origjinën në Evropë në Mesjetë. Kjo lojë e cila në atë kohë luhej me dorë, me kalimin e kohës mori formën moderne me përdorimin e raketave. Nga fundi i shekullit të 19-të, rregullat moderne të tenisit u përcaktuan në Angli dhe filluan të luheshin me këto rregulla.

Rregullat themelore të lojës

Tenisi është një sport me raketë që luhet zakonisht në fusha të brendshme ose të jashtme. Qëllimi i lojës është të fitoni pikë duke e hedhur topin në fushën e kundërshtarit. Në tenis, ndeshjet përbëhen nga grupe dhe një lojtar duhet të fitojë një numër të caktuar setesh për të fituar ndeshjen.

  1. Sistemi i pikëve: Pikët në progresin e tenisit janë 15, 30 dhe 40. Një lojë fitohet me katër pikë, por kur arrin rezultatin 40-40, hyn në lojë rregulli i avantazhit.
  2. Shërbimi: Një lojtar shërben në çdo lojë. Lojtari që shërben ka avantazhin sepse ai vendos se ku të shkojë topi.
  3. Sete: Në një ndeshje Grand Slam për meshkuj, një lojtar duhet të fitojë 3 nga 5 sete për të fituar ndeshjen dhe për femrat, 2 nga 3 sete.

Popullariteti i tenisit

Tenisi është një sport i ndjekur dhe luajtur nga miliona njerëz në mbarë botën. Sidomos turnet Grand Slam (Australian Open, French Open, Wimbledon dhe US Open) tërheqin vëmendjen e miliona adhuruesve të tenisit. Këto turne janë ndër ngjarjet më prestigjioze në tenis.

Shumë lojtarë legjendar kanë luajtur në tenis në periudha të ndryshme të historisë. Lojtarë të tillë si Roger Federer, Rafael Nadal, Serena Williams dhe Steffi Graf mbajnë një vend të rëndësishëm në historinë e lojës.

Përfundim

Tenisi është një sport strategjik dhe fizik që mund të luhet si individualisht ashtu edhe si ekip. Kjo lojë, e cila kërkon inteligjencë taktike, qëndrueshmëri fizike dhe forcë mendore, ka një bazë të madhe fansash në mbarë botën. Tenisi, i cili ka pritur shumë kampionë të mëdhenj gjatë historisë, do të vazhdojë të mbajë një vend të rëndësishëm në botën e sportit në të ardhmen.

vendosni një bast monopol bahis bast netent bast hesbet Parashikimet e basteve live të Iddaa shkarkimi i basteve piabet betkanyon bast bast holigan në Twitter hyrje në prapaskenë hyrje në betlondra kazinomaxi twitter selcuksports tv tv betsson arkëtoni bonusin tuaj hyrje aktuale në winxbet