Logo
Тениски моментални шанси и моментални шанси за победа

Тениски моментални шанси и моментални шанси за победа

Тенис: историја, правила на игра и популарност

Тенисин Тарихи

Тенисот е спорт кој потекнува од Европа во средниот век. Оваа игра која во тоа време се играла со рака, со текот на времето ја добива својата модерна форма со употреба на рекети. Кон крајот на 19 век, во Англија беа утврдени модерните тениски правила и почнаа да се играат со овие правила.

Основни правила на играта

Тенисот е спорт со рекет кој обично се игра на затворени или на отворени терени. Целта на играта е да се освојат поени со фрлање на топката во теренот на противникот. Во тенисот, натпреварите се состојат од сетови и играчот мора да освои одреден број сетови за да го добие натпреварот.

  1. Систем на поени: Поени во тенискиот напредок како 15, 30 и 40. Се добива натпревар со четири поени, но кога ќе се достигне 40-40, правилото за предност стапува во игра.
  2. Сервис: Еден играч служи во секоја игра. Играчот кој сервира има предност бидејќи тој одлучува каде оди топката.
  3. Сетови: Во гренд слем натпревар за мажи, играчот мора да освои 3 од 5 сетови за да го добие натпреварот, а за жени, 2 од 3 сета.

Популарност на тенисот

Тенисот е спорт кој го гледаат и играат милиони луѓе ширум светот. Особено Грен слем турнирите (Австралија Опен, Француски Опен, Вимблдон и УС Опен) го привлекуваат вниманието на милиони љубители на тенисот. Овие турнири се меѓу најпрестижните настани во тенисот.

Многу легендарни играчи настапувале во тенисот во различни периоди од историјата. Играчите како Роџер Федерер, Рафаел Надал, Серена Вилијамс и Штефи Граф имаат важно место во историјата на играта.

Заклучок

Тенисот е стратешки и физички спорт кој може да се игра и индивидуално и тимски. Оваа игра, која бара тактичка интелигенција, физичка издржливост и ментална сила, има голема база на фанови ширум светот. Тенисот, кој беше домаќин на многу големи шампиони низ историјата, ќе продолжи да има важно место во светот на спортот и во иднина.

паша обложување во живо тинурална дебата асус обложувалница Гледајте Digitürk на обложувалницата како да се обложите смс гледајте bet tv bein sport pars залог се обложуваат турски типобет заслужено најавување vdcasino Твитер германски твитер palacebet twitter betkanyon бонус тековно најавување на totobet